Blog Forum

Plus uruchamia HD Voice oraz testuje VoLTE i LTE-Advanced

Pół roku temu pisałem o tym, że Plus jako jedyna sieć komórkowa w Polsce nie oferuje rozmów wysokiej jakości HD Voice. Od kilku dni sytuacja się zmienia. Co więcej, Polkomtel już niedługo może powrócić na miejsce lidera wdrażania najnowszych rozwiązań technologicznych w naszym kraju.

Plus jako ostatnia sieć w Polsce wprowadza wysokiej jakości rozmowy do swojej oferty. Jako pierwsi, usługę udostępnili T-Mobile oraz Play jeszcze w 2012 roku. W połowie 2014 roku dołączyło do nich Orange.

Będąc szczerym, wprowadzanie HD Voice przez Plusa nie jest niczym nadzwyczajnym, tym bardziej, że do dzisiaj usługa działa tylko w województwach mazowieckim, lubelskim oraz podlaskim. Do końca pierwszego kwartału br. rozmowy w wysokiej jakości będą dostępne na terenie całego kraju.

Polkomtel ma już w planach wdrażanie kolejnych pionierskich rozwiązań w naszym kraju. Przypomnijmy, że to właśnie polski telekom jako pierwszy komercyjnie udostępnił szybki Internet LTE i do dziś pozostał liderem tej technologii docierając swoim zasięgiem do największej ilości mieszkańców Polski. Poniżej kilka informacji o dwóch nowatorskich rozwiązaniach, które wprowadzone zostaną na polski rynek, być może jeszcze w tym roku.

Voice over LTE

HD Voice w Plusie jest tylko pośrednim etapem do wprowadzenia rozmów za pomocą LTE (Voice over LTE – VoLTE), które testowane były już we wrześniu poprzedniego roku wraz z firmą Huawei. Oprócz wysokiej jakości rozmów zapewniają one także możliwość realizacji zaawansowanych usług komunikacyjnych, np. przesyłanie wideo obrazu jakości HD w oparciu o zwykły numer telefonu.

VoLTE działa tylko w kilku państwach na całym świecie. Są to Stany Zjednoczone (Verizon, AT&T, T-Mobile), Hong Kong, Japonia czy Korea Południowa a także jedyny przedstawiciel Starego Kontynentu – Rumunia (Vodafone).

Na rynku jest już kilkanaście urządzeń, które umożliwiają rozmowę w jakości LTE. Są to m.in. iPhone 6/6+, Samsung Galaxy S3/S4/S5, Note 3/4, Sony Xperia Z2/Z3 czy Huawei Ascend P7.

LTE Advanced

W listopadzie 2014 roku Polkomtel pochwalił się oficjalnie pierwszymi w nadwiślańskim kraju udanymi testami LTE Advanced. Technologia ta oferuje transfery na poziomie 300 Mb/s. Próba została zrealizowana dzięki połączeniu dwóch pasm częstotliwości 1800 MHz oraz 2600 MHz oraz oprogramowaniu LTE-Advanced Carrier Aggregation dostarczonego przez firmę Ericsson.

LTE Advanced działa już z powodzeniem w wielu krajach świata. W Europie dostęp do technologii mają mieszkańcy, m.in. Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, ale także Litwy, Łotwy czy Estonii.

Lista urządzeń wspierających LTE-A nie jest rozległa. Są to głównie flagowce największych technologicznych firm świata, m.in. Apple (iPhone 6/6+), Samsung (Galaxy S4/S5, Note 3/4, Alpha), HTC (One M8), LG (G3) czy Motorola (Nexus 6).

Wydaję się być pewnym, że walka o klienta na naszym rodzimym rynku rozpocznie się na nowo, tym razem w oparciu o rozszerzone możliwości technologii LTE. Mocno trzymam kciuki za powodzenie Polkomtela we wdrażaniu nowych usług. Pozostali operatorzy będą musieli nadrobić zaległości względem Plusa, a jak wiemy, nic tak dobrze nie wpływa na ofertę dla klienta indywidualnego, jak konkurencja.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst