Blog Forum / Artykuł

Podpowiadamy jakiego operatora wybrać na krótki pobyt w Wielkiej Brytanii

110 interakcji
dołącz do dyskusji

Tekst został pierwotnie opublikowany na Blog Forum Spider’s Web.

Przez kilka ostatnich dni przebywałem w Londynie. Niestety u znajomego, u którego mieszkałem był problem z siecią internetową WiFi więc zmuszony byłem do kupna karty prepaid jednego z lokalnych operatorów sieci komórkowej. Którego wybrałem?

Przygotowałem krótkie podsumowanie ofert na kartę trzech największych graczy na rynku Wielkiej Brytanii. Warto tutaj odnotować, że kartę startową zazwyczaj dostajemy za darmo, lecz wymagane jest doładowanie konta kwotą przynajmniej 10 funtów (około 50 złotych). Skupmy się więc na takim progu wydanej kwoty na rozmowy, smsy oraz pakiet danych 4G. Krótki pobyt definiuję jako taki, który nie przekracza 30 dni.

Tak jak wspomniałem na początku, najważniejszy był dla mnie pakiet Internetu. Ze względu na jakość, wyboru dokonywałem tylko pomiędzy największymi graczami na rynku – Vodafone, EE (Orange & T-Mobile) oraz O2.

EE

Everything Everywhere (EE) to spółka, która powstała dzięki współpracy Orange i T-Mobile. Jest to największa sieć komórkowa w Wielkiej Brytanii (około 33% rynku). Po doładowaniu konta za 10 funtów mamy dwie opcje warte uwagi:

1. Everything Pack (pakiet za 10 funtów na 30 dni): 150 minut do wszystkich sieci, nielimitowane wiadomości sms oraz 500 MB Internetu 4G.
2. Data Pack (pakiet za 1 funta na 7 dni): 10 minut do wszystkich sieci, 10 wiadomości sms oraz 100 MB Internetu 4G.

O2

Brytyjska sieć telefonii komórkowej, od 2005 roku należąca do hiszpańskiej sieci Telefonica. O2 posiada około 26% rynku telefonii w UK. Po doładowaniu konta mamy jedyną opcję do wyboru:

1. Big Bundles (pakiet za 10 funtów na 30 dni): 100 minut do wszystkich sieci, 1000 wiadomości sms do wszystkich sieci oraz 500 MB Internetu 4G.

Vodafone

Vodafone Group to drugi co do wielkości (po China Mobile) operator komórkowy na świecie. Na Wyspach posiada około 25% rynku. Po doładowaniu konta za 10 funtów mamy dwie opcje warte uwagi:

1. Freedom Freebee (pakiet za 10 funtów na 30 dni): 150 minut do wszystkich sieci, nielimitowane wiadomości sms oraz 500 MB Internetu 4G.
2. Freedom Data: za doładowanie konta za 10 funtów dostaniemy automatycznie 500 MB Internetu. Całość kwoty pozostaje jednak na naszym koncie do wykorzystania w przyszłości. Pakiet lub/i ważność konta wynosi 30 dni.

Wybrałem największego gracza na rynku

Padło na EE. Spółka Orange i T-Mobile ma bardzo dobry zasięg, wiadomości dostarczane są błyskawicznie a jakość rozmów jest bardzo dobra. Niestety w 4 strefie Londynu miałem problem z prędkością Internetu wewnątrz mieszkania. Walka z 3G to nie to, co chciałem dostać. Problem z podłączeniem się do sieci miałem także w bardzo zatłoczonym miejscu pod London Eye, gdzie Internet… nie działał w ogóle.

Czy teraz też zdecydowałbym tak samo? Zdecydowanie nie. Wybrałbym najprawdopodobniej Vodafone, światowego potentata i przetestował oferowaną przez niego jakość usług.

Jeśli wybieracie się poza Londyn, to warto najpierw zapoznać się z mapami zasięgu (Coverage). Każdy operator ma taką na swojej stronie internetowej. W większych aglomeracjach miejskich nie powinno być jednak problemów z dostępem do LTE.

A Wy z jakich sieci korzystacie będąc na urlopie lub wyjeździe na Wyspach Brytyjskich?

*Grafika główna pochodzi z serwisu Shutterstock.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst