Blog Forum

Telekomy: budujemy nowe maszty? Nie, zwiększymy promieniowanie

Polskie Telekomy chcą nieustannie poprawiać zasięg swoich sieci, co powinno bardzo nas cieszyć. Jest jednak jeden haczyk. Nikt nie chce budować już dodatkowych masztów, a tylko zwiększyć wydajność obecnych. Jak? Zwiększając promieniowanie.

Przegląd porannej prasy to mój stały punkt dnia, codziennie znajduję coraz to ciekawsze informacje ze świata, także tego technologicznego. Moją dzisiejszą uwagę najbardziej przykuł artykuł z Gazety Prawnej, o zwiększeniu promieniowania nadajników polskich operatorów sieci komórkowych. Jak donosi dziennik, miałoby to na celu zwiększenie oraz poprawę wydajności zasięgu.

Obowiązujące u nas przepisy dopuszczają promieniowanie 0,1 W na 1 mkw powierzchni. Wzrost miałby być aż 45-krotny, do 4,5 W. Zwolennikami zmian, poza operatorami komórkowymi, są również Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji czy Urząd Komunikacji Elektronicznej. Zwracają one uwagę na fakt, iż w większości krajów Unii Europejskiej przepisy te są znacznie łagodniejsze. Wartości dochodzą nawet do 10 W na 1 mkw, co daje nam 100-krotnie większą wartość niż przewidują obecne przepisy w naszym kraju. Na drugim biegunie znajduje się Szwajcaria i limit 0,04 W na 1 mkw.

g9.gazetaprawna.pl/p/_wspolne/pliki/1946000/1946599-polskie-limity-naleza-do-najbardziej.jpg

Zwolennicy zmian gromko podkreślają, że zwiększanie limitów przyniesie same korzyści, m.in. poprawę zasięgu czy mniejszą ilość anten, które psują krajobraz. Oczywiście wspomniano także o oszczędnościach operatorów, którzy nie będą musieli stawiać kolejnych nadajników.

W tej sprawie operatorzy komórkowi są zgodni, lecz jak zastrzega Ministerstwo Środowiska, zmiany nie nastąpią szybko.

„Jakakolwiek zmiana dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych powinna być poprzedzona przeglądem aktualnego stanu wiedzy naukowej, dotyczącej skutków oddziaływania pól elektromagnetycznych na zdrowie ludności i środowisko – zastrzega Anna Ostrowska z biura prasowego MŚ.”

Większość krajów Wspólnoty stosuje normy wynikające z rekomendacji UE. Są one zaakceptowane przez Światową Organizację Zdrowia. Zrównanie norm pozwoli na wyższą jakość usług i zwalczenie tzw. zjawiska wykluczenia cyfrowego.

www.telix.pl/images/gal/6904/cell-phone-tower-disguised-as-a-cactus_2.jpg

A gdzie w tym wszystkim znajduje się dbałość o zdrowie ludności? W Polsce istnieje mnóstwo stowarzyszeń i fundacji, które nieraz skutecznie blokują inicjatywy telekomów. Wszystkie zgodnie argumentują, że promieniowanie towarzyszące pracy BTS-ów zagraża zdrowiu i powoduje zachorowania na raka.

Ostateczna decyzja w sprawie norm należy do ministra środowiska, który na razie nie komentuje sprawy.

Grafika użyta w artykule pochodzi ze strony gazetaprawna.pl.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst