Blog Forum

Bezpłatne miejskie WiFi? Jestem na tak!

Idea bezpłatnej, bezprzewodowej, miejskiej sieci Internetowej niesie ze sobą wiele zalet, zarówno dla mieszkańców jak i turystów. O tym czy powstanie w stolicy województwa lubelskiego zadecydują mieszkańcy w głosowaniu budżetu obywatelskiego na 2015 rok.

Budżet obywatelski w Lublinie, to nowopowstała inicjatywa Prezydenta Miasta, Krzysztofa Żuka, która funkcjonuje z powodzeniem w innych miastach Polski. Na realizację projektów przeznaczono w 2015 roku 10 milionów złotych, odpowiednio 5,5 miliona na projekty małe oraz 4,5 miliona na projekty duże. Zatwierdzonych zostało 331 projektów mieszkańców. Głosowanie rozpoczęło się wczoraj, 24 września i potrwa do 7 października. Mieszkańcy mogą oddawać głosy w formie papierowej w punktach głosowania lub w formie elektronicznej na stronie www.obywatelski.lublin.eu.

Mnie, jako wielkiego wielbiciela nowych technologii najbardziej zainteresował projekt stworzenia miejskiej sieci WiFi zlokalizowanej w miejscach najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców i turystów. W ramach projektu uruchomionych zostanie prawie 100 hot-spotów.

– Daję to niepowtarzalną szansę na uwzględnienie potrzeb znacznej grupy Lublinian, dlatego tym bardziej zależy nam na najpełniejszym wykorzystaniu idei „Budżetu Obywatelskiego” i podjęciu przez nas wszystkich – Mieszkańców Lublina decyzji o konkretnej lokalizacji punktów dostępu do Internetu.

fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/1234634_270014499854736_3245908741587420021_n.jpg?oh=45b66f919daf9f547c49adcf6dad4b8d&oe=54C6E4B6&__gda__=1422487435_78daab976314b9d1b2129fa888afff7b

Projekt jest według mnie bardzo dobrą inicjatywą. Lublin w ostatnich latach rozwija się dynamicznie. Od dwóch tygodni trwa instalacja modemów WiFi w autobusach komunikacji miejskiej. Bezprzewodowy Miejski Internet byłby doskonałym uzupełnieniem idei powszechnego dostępu do Sieci.

W trakcie pisania tekstu, w mojej głowie przewijały się pytania, na które sam spróbowałem sobie odpowiedzieć.

Czy bezprzewodowy Internet miejski jest w ogóle potrzebny?
Odp: Oczywiście, że tak. Miejskie WiFi pomoże mieszkańcom w szybkim dostępie do sieci poza domem, sprawdzeniu poczty czy rozkładu jazdy komunikacji miejskiej. Nie wszyscy posiadają wykupione pakiety danych.

Kto skorzysta z miejskiej sieci WiFi?
Odp: Mieszkańcy, ale nie można zapominać także o turystach, którzy nie posiadają przecież polskich kart sim i nie wykupują pakietów danych. Lublin to coraz bardziej popularny ośrodek turystyczny i biznesowy.

Grupa docelowa miejskiej sieci WiFi?
Odp: Trudno mi to ocenić, ale najprawdopodobniej będą to uczniowie i studenci, potem turyści i na końcu pozostali mieszkańcy miasta oraz grupa biznesowa.

A czy w Waszych miastach, dużych lub małych miejscowowściach jest miejski Internet bezprzewodowy? Czy sami z niego często korzystacie?

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst