Blog Forum / News

Całkowity przełom w szybkości pracy dysków SSD!

Problem z szybkością działania SSD polega na tym, że dane nie mogą być nadpisywane w pamięci NAND.

Każdorazowo przed użyciem danego obszaru dysku trzeba go sformatować, co powoduje, że pliki są zapisywane do nieużywanego obszaru podczas gdy stary, używany obszar jest formatowany. To w efekcie powoduje fragmentowanie danych na powierzchni i co ważniejsze zmniejsza wydajność dysku i jego żywotność (wszak pamięci NAND mają skończoną liczbę możliwych cyklów zapisu).

Jednak niedawno udało się rozwiązać ten problem.

Podczas międzynarodowego wydarzenia – 2014 IEEE International Memory Workshop w Tajpeju, zespół japońskich naukowców z Uniwersytetu Chūō zaprezentował wyniki swoich badań. Poprzez oprogramowanie pośredniczące, kontrolujące magazynowanie danych w aplikacjach bazodanowych udało się zmusić dyski SSD do nadpisywania danych. Dzięki użyciu przez naukowców opracowanego przez nich rozwiązania, dane nie są zapisywane do nowego obszaru powierzchni dysku dopóki nie jest to absolutnie konieczne. Zamiast tego są umieszczane w bloku pamięci, który zawiera jeszcze niewymazane dane, ale jest przeznaczony do sformatowania.

Tak opracowana metoda drastycznie ogranicza wykonywane przez dysk operacje „w tle”, a to nie dość, że drastycznie zwiększa żywotność urządzenia, to jeszcze umożliwia pełne rozwinięcie skrzydeł w kwestii wydajności.

W czasie przeprowadzonych testów dyski SSD używające tej techniki pracowały 55% krócej niż porównywalne urządzenia bez wspomnianej funkcji, a dodatkowo odnotowano wzrost wydajności do 300%. A skoro skrócił się czas konieczny na zapis tej samej ilości danych, to zmniejszyło się także zapotrzebowanie na energię i to o 60%.

Oczywiście rozwinięcie tej techniki nie umożliwi wszystkim trzykrotnego przyspieszenia, bo często ograniczeniem są przecież interfejsy komunikacyjne. Ale jest to zdecydowany przełom, szczególnie, ze tak imponujące rezultaty osiągnięto wyłącznie na drodze programowej, bez ingerencji i konieczności modernizacji sprzętu.

* zdjęcie pochodzi z Shutterstock

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst