Blog Forum / Felieton

Kruchość naszej cywilizacji…

Tekst został pierwotnie opublikowany na Blog Forum Spider’s Web.

Ostatnio przeglądając serwis tvn meteo natrafiłem na bardzo ciekawy artykuł, który naprawdę dogłębnie mną wstrząsnął. Uświadomił mi on, jak kruchą cywilizacją jesteśmy…

Konkretnie chodzi o zdarzenie do którego doszło 23 lipca 2012r. Tego dnia na Słońcu rozległ się potężny rozbłysk, którego fala uderzeniową minęła Ziemię dosłownie o włos. Gdyby jednak nie udało nam się uniknąć tej fali to na Ziemi rozpętała by się burza magnetyczna, na całym globie można by było obserwować zorze polarną lecz co gorsza wszędzie na świecie zniszczeniu uległy by wszystkie urządzenia elektryczne i nośniki danych, a transformatory spaliłyby się. Jednym słowem cały świat, który znamy uległby by zagładzie. Zniknął by Facebook, YouTube, Google i wszystko inne co działa w oparciu o elektronikę.

Światowa gospodarka załamała by się kompletnie, tak jak transport, służba zdrowia itd. Przecież wszystko jest teraz oparte o elektronikę.

Nie wiem czy jesteście w stanie sobie wyobrazić jakie to by miało skutki…

Kiedyś na National Geographic Chanel była seria programów przewidująca co by się stało gdyby zabrakło prądu. Jednym słowem apokalipsa… Brakuje jedzenia, ludzie zaczynają się wzajemnie zabijać, totalna destabilizacja i powrót do walki o przetrwanie.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że takie rozbłyski na Słońcu są zjawiskiem cyklicznym, występującym co ok. 11 lat.

A nie jest to przecież jedyne zagrożenia które dotyczy naszej planety. Może w nas uderzyć asteroida, wybuchnąć super wulkan i wiele, wiele więcej. Co gorsza sami tworzymy jeszcze więcej zagrożeń dla naszego domu jakim jest Ziemia, jak na przykład zanieczyszczanie atmosfery.

Zapewne każdy z nas słyszał, ze nasza cywilizacja musi kiedyś upaść, bo przecież każda cywilizacja w przeszłości kiedyś upadła. Osobiście przez wiele lat nie chciało mi się w tego typu historie wierzyć. Przecież jak to, możliwe… ? Jesteśmy na tak wysokim stopniu rozwoju technologicznego, czujemy się jak władcy Ziemi… A tu wystarczy taki sobie rozbłysk, aby nasza cywilizacje pogrążyć w ciemnościach.

Warte przemyślenia.

Artykuł pochodzi z mojego bloga : dimitor.net. Źródło : tvn meteoFot: Flickr

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst