Blog Forum

POKOLENIE STARTUP'ÓW

W ostatnich latach pojawiło się wiele programów, których zadaniem jest wsparcie i rozwój polskich startup’ów technologicznych i młodych firm. Programy zazwyczaj dotyczą zespołów we wczesnym etapie rozwoju, często posiadające już produkty w fazie komercyjnej i potencjał globalny. Cele organizatorów programów są różne; od skrajnie komercyjnych, po ekonomiczne zgodne z np. rozwojem gospodarki danego państwa czy regionu, do nawet altruistycznych. Często młodzi przedsiębiorcy otrzymują nie tylko wsparcie mentorów, możliwość warsztatów w Dolinie Krzemowej , w której wyposażani są w odpowiednie narzędzia i wiedzę do jeszcze intensywniejszej pracy na produktem, ale również pomoc finansową i dalsze wsparcie merytoryczne. Młodych przedsiębiorców biorą pod swoje skrzydła inkubatory przedsiębiorczości, fundusze, instytucje państwowe, a ostatnio coraz częściej duże firmy korporacyjne. Jest to współczesny trend, moda, potrzeba rynku. Na szczęście z korzyścią dla obu stron.
Jak grzyby po deszczu mnożą się również eventy , spotkania, konferencje, obozy, tech-cocktajle, portale czy serwisy internetowe dla startup’ów. Nierzadko w serwisach społecznościowych, na Twiterze czy LinkedIn, znajdziemy wpis w profilu przedsiębiorcy w jego zainteresowaniach: startup’y, inwestycje w startup’y.
Programów oferowanych na rynku polskim i globalnym jest wiele, do wyboru, do koloru; Tech-Match Poland, Plug and Play Startup Camp, Ready to Go, Startup Pirates, Accelerate, Hub:raum Kraków Warp, Orange Fab to tylko niektóre. Skoro projekty startupowe są coraz bardziej dostępne, wręcz modne, tak samo jak słowo startup, warto zastanowić się, co dają młodym przedsiębiorcom i czy na pewno warto w nich brać udział?

Zapytałam o to p. Łukasza Jesisa, CEO firmy Opero Backup, jednego z 14 finalistów programu TechMatch Poland, który zakwalifikował się do programu i wrócił właśnie ze swoim partnerem Marcinem Smółkowskim z warsztatów w Dolinie Krzemowej. W projekcie udział również wzięły: Bilander Group, MxMedia, Ace Stream, Sher.ly, Incuvo, MASSPAY, Opero Backup, Phoenix Systems, Transition Technologies, Cloud Technologies S.A., Webwerx Tomasz Cichowicz, Suntech S.A., InPhoTech, PricePanorama.com
Tech-Match Poland to program realizowany w ramach większego programu InSight2030 into Silicon Valley, organizowany przez Ministerstwo Gospodarki wraz z US MAC. Do projektu mogły zgłosić się młode polskie z branży IT, posiadające produkt w fazie komercyjnej, o potencjale globalnym.

Anna Walorek: Co wyjątkowego ma w sobie Opero Backup i czym Pan przekonał komisję projektu, że firma została zakwalifikowana do tego prestiżowego programu?
Łukasz Jesis: Jesteśmy jedynym polskim dostawcą rozwiązania do backup’u, synchronizacji i współdzielenia danych w chmurze dla operatorów telekomunikacyjnych, producentów oprogramowania czy dostawców usług cloud. To czyni nas unikatowym na rynku.

AW: Czy to pierwszy udział w tego typu programie i jakie są Pana wrażenia?
ŁS: W Dolinie Krzemowej byłem po raz pierwszy i chętnie wybrałbym się tam jeszcze raz na dłużej.
Z przebiegu programu Tech-Match Poland w US jestem bardzo zadowolony; świetna organizacja, ciekawi ludzie, niepowtarzalna okazja do networkingu, możliwość spojrzenia na swoją działalność oraz cały model biznesowy firmy z innej perspektywy.

AW: Co dał Panu udział w projekcie? Firm oferujących platformę do backup’u online i synchronizacji danych jest ich wiele na rynku globalnym?
ŁS: Nauczyliśmy się kłaść nacisk na wartości firmy, które wcześniej oczywiście dostrzegaliśmy ale nie potrafiliśmy ich uwypuklić. Są to chociażby kompleksowość naszej aplikacji poprzez łączenie możliwości wykonywania backupów z funkcjonalnością synchronizacji danych pomiędzy komputerami, a także tabletami i telefonami. Naszym wyróżnikiem jest również unikatowy sposób szyfrowania i ochrony danych o najwyższym poziomie bezpieczeństwa. Łączymy tym samym funkcjonalność, bezpieczeństwo i prostotę aplikacji. Wartością Opero dla naszych partnerów będzie również prosta integracja z jakimkolwiek systemem billingowym, nieograniczona skalowalność oraz ogromna elastyczność, jeżeli chodzi o dowolność wyboru miejsca przechowywania . Tym samym klientom naszych partnerów oferujemy rozwiązania do backup’u, synchronizacji i współdzielenia danych w chmurze, a „wisienką na torcie” jest mobilna aplikacja do backup’u danych o najwyższym poziomie bezpieczeństwa.

AW: Czy udało się Panu zrealizować swój cel biznesowy w złotym mieście San Francisco?
ŁJ: Jeżeli chodzi o rynek amerykański, mamy już pierwszego partnera, który również sprzedaje nasz produkt. Pobyt w Dolinie Krzemowej umożliwił nam spotkania z potencjalnymi klientami, którzy są liderami na rynku. Cały czas prowadzone są rozmowy.

AW: Czy polecałby Pan udział w takich projektach innym młodym przedsiębiorcom IT?
ŁJ: Jak najbardziej. Na pewno zawsze warto uczyć się i rozwijać pod okiem innych i brać udział w tego typu inicjatywach. Doświadczenie bezcenne.

AW: Czy wziąłby Pan udział w tego typu projekcie raz jeszcze?
LJ. Zdecydowanie tak. W chwili obecnej rozważamy 2 programy.

AW: Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia.
ŁJ: Dziękuję.

Doświadczenia Opero Backup są jak najbardziej pozytywne. A jakie są Wasze spostrzeżenia i opinie na temat programów dla startapów?

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst