Nauka  / Artykuł

Trudne odpowiedzi na łatwe pytania: dlaczego koty nie przychodzą na zawołanie?

Już od dziesięciu tysięcy lat koty towarzyszą nam w naszych domostwach, ale czy rzeczywiście są to zwierzęta udomowione, czy też po prostu współdzielimy z nimi obszar na którym żyjemy?

Zachowanie kotów wskazuje nam, że rozumieją, gdy się do nich zwracamy po imieniu, jak również potrafią pokazywać nam czego chcą (używając gestów i wokalizacji - specjalnie dla nas przeznaczonych, bo badania wykazały że koty zupełnie inaczej "rozmawiają" pomiędzy sobą).

Co więc sprawia, że zazwyczaj czujemy się zupełnie "olewani" przez naszych kocich przyjaciół? Dlaczego psy przybiegają na każde zawołanie, a koty przychodzą gdy im się chce lub gdy mają do nas jakiś interes?

Naukowcy postanowili sprawdzić czy koty w ogóle rozpoznają nasz głos. W jaki sposób? Odtwarzali próbki głosu obcych osób i właściciela kota. W tym samym czasie nagrywali zachowanie kota, słusznie uważając, że nie możemy się spodziewać wiele więcej niż zastrzyżenia uchem, poruszenia ogonem, lub uniesienia powieki... Na takie też poruszenia kociego ciała zwracano uwagę.

DSC_0374

Przebadano w ten sposób 20 kotów. Dowiedziono w trakcie badań, że koty definitywnie zauważają i rozpoznają głos właściciela (wykazywały większą reakcję na znajomy głos), jednak po prostu nie zadają sobie trudu wstać i podejść.

Autorzy badania konkludują:

Gdy wczesne ludzkie społeczności rozwinęły rolnictwo, koty zbliżyły się do ludzkich siedzib, aby wykorzystać obfitość gryzoni, kręcących się przy składach zboża. W ten sposób "udomowiły się same". W odróżnieniu od psów, które były od tysięcy lat szkolone do słuchania poleceń, koty wykazują własną inicjatywę w interakcjach z ludźmi.

Werdykt: koty nas słyszą i rozpoznają. Po prostu mają gdzieś to, że je wołamy...

Źródła: Animal Cognition, The Independent

 Zdjęcie Red questions round a head of the beautiful girl pochodzi z serwisu Shutterstock.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst