Nauka  /  News

8,8 miliarda planet takich, jak.... Ziemia

Picture of the author
126 interakcji
dołącz do dyskusji

Na ilu światach może istnieć życie? Czy nasza planeta jest pod tym względem jakoś szczególnie wyjątkowa? Otóż nie. Według najnowszych szacunków, jest 8,8 miliarda planet potencjalnie bardzo przypominających nasz dom.

Czy jesteśmy sami we wszechświecie? Czy jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju?

Te i podobne pytania od dekad fascynują naukowców, filozofów a nawet teologów. I na żadne z tych pytań nie mamy odpowiedzi. Mamy jednak pewne dane, nad którymi warto się pochylić. Otóż według najnowszych danych i przeprowadzonych niedawno badań, Mleczna Droga, czyli nasza galaktyka, zawiera nie setki, nie tysiące, a miliardy planet, które są podobnego rozmiaru co Ziemia i znajdują się w podobnej odległości od gwiazdy wokół której orbitują, w tak zwanej ekosferze. Konkretniej: 8,8 miliarda takich planet.

Czy istnieje na nich życie?

Nie mamy nawet szczątkowych danych, by móc na to pytanie odpowiedzieć. Naukowcy jednak sami przyznają, że biorąc pod uwagę wyłącznie statystykę, szanse, by na żadnej z tych planet nie istniało życie, są wyjątkowo niewielkie.

Należy jednak pamiętać, że to, że owe planety są podobnych rozmiarów i znajdują się, jak Ziemia, w ekosferze, nie oznacza od razu, że nadają się one do zamieszkania przez żywe organizmy. Naukowcy będą próbowali teraz ustalić które z tych planet zawierają jakąkolwiek atmosferę. Te badania zostaną jednak przeprowadzone w przyszłości, za pomocą teleskopów kosmicznych, które jeszcze są w fazie projektowania.

Potencjał na kolejne, niesamowite odkrycia jest jednak ogromny.

Według szacunków, powstałych na bazie badań przeprowadzonych przez teleskop Keplera, około 20 proc. gwiazd składających się na Mleczną Drogę mają podobne cechy, co nasze Słońce i posiada planety w ekosferze. Skąd takie dane? Ponownie, kłania się statystyka. Naukowcy zbadali za pomocą Keplera do tej pory 42 tysiące gwiazd a następnie przyjęli założenie, że częstość występowania „słońc” jest taka sama w całej Mlecznej Drodze. Cała nasza galaktyka składa się z 200 miliardów gwiazd.

Jakby tego było mało, dane te mają charakter „pesymistyczny”. Naukowcy bowiem wzięli pod uwagę wyłącznie gwiazdy przypominające nasze Słońce. A te nie są jedynymi, które mogą zawierać planety nadające się do życia. Co więcej, zdecydowanie nie są najczęstszym rodzajem gwiazd występujących w naszej galaktyce. Według innych badań, przeprowadzonych nieco wcześniej, 15 procent czerwonych karłów, których jest znacznie więcej, posiada planety wielkości Ziemi znajdujące się w ekosferze. To oznacza, że owych planet może być nawet 40 miliardów. A teraz zastanówmy się raz jeszcze nad statystyką i prawdopodobieństwem występowania na nich nie tylko życia, ale i również inteligencji…

Zdjęcie Sunrise on the planet from space pochodzi z serwisu Shutterstock. 

Maciek Gajewski jest dziennikarzem, współprowadzi dział aktualności na Chip.pl, gdzie również prowadzi swojego autorskiego bloga.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst