Blog Forum

Quo Vadis świecie (technologiczny)??

Do tej pory byłem tylko biernym użytkownikiem Spider’sWeb, jednak czas wyjść z cienia.

Ale do rzeczy!
Czy ktoś z Was zastanawiał się jak wygląda obecnie świat nowoczesnych technologii? Jak wyglądał 5 lat temu i idąc dalej 10 lat temu? Czy ktoś myślał o tym jak pod wpływem portali społecznościowych, coraz większych możliwości technologicznych zmienia się nasze podejście do tematu pozyskiwania informacji, oraz do tego jak sami taką informację tworzymy?

10 lat temu szczytem społecznościowego życia był komunikator GG a także popularne czaty internetowe. To tam koncentrowało się sieciowe życie. No może jeszcze na forach. Z czasem, wraz z pojawieniem się internetu w komórkach zaczęliśmy coraz bardziej odzierać się z prywatności. Najpierw prywatne fotki w sieci, potem geotagging na zdjęciach. Dzisiaj mamy portal Forsquare, dzięki któremu wiemy gdzie przebywają nasi znajomi, a także sami mówimy innym gdzie nas szukać.

To ledwie wąski wycinek tego, jak wygląda dzisiejsza komunikacja w sieci. Jednak wpisem tym zmierzam do konkretnej myśli.

Teraz pomyślcie sobie…
Macie w dłoni nowiutkie okulary Google Glass, w telefonie nielimitowany szybki internet. Jak niewiele nas dzieli od streamingu na żywo z okularów?
80% z użytkowników sieci pewnie tak daleko by się nie posunęła, ale doskonale wiemy, że ekshibicjonistów nie brakuje. Poza tym, za jakiś czas przekaz live z naszych okularów będzie tak samo „normalny” jak dziś informowanie innych o swoim położeniu.

Wyobraźcie sobie: uruchamiacie komputer, odpala się system operacyjny, a na całym ekranie pojawia się okno Waszego komunikatora z interfejsem metro. A w każdym kafelku, który reprezentuje jednego znajomego przekaz na żywo z jego okularów.

– Anka właśnie robi zakupy w spożywczym.
– Maciek znowu siedzie przed kompem i gra w jakąś grę.
– Krzysiek… o! przepraszam! (chyba mu się papier toaletowy skończył)

Myślę, że minie maksymalnie 5 lat gdy zaczną do nas docierać pierwsze informacje o tym, że okularki od google (lub innego producenta) oferują streaming video.

A co dalej? Macie pomysły?? Spójrzcie obiektywnie na to, czym dysponujemy dziś, a co nas otaczało 10 lat temu. Jak na przestrzeni czasu dekady zmieniła się nasza mentalność, jak bardzo granice prywatności zostały przesunięte.

pozdrawiam!

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst