Blog Forum

Ręczne pisanie wyginie?

Zastanawialiście się kiedyś nad przyszłością? Nad tym, co będzie za parę lat? Co nas czeka? Z pewnością. Czy zastanawialiście się nad tym, co będziecie robić za te ładnych kilka, kilkanaście lat? Pewnie tak. Ja dziś chcę podzielić się z wami moimi refleksjami nad czymś związanym z przyszłością, lecz skupie się na jednej, może dziwnej sprawie.

Otóż pisanie. Jak będzie wyglądało za kilka lat? Może kilkadziesiąt? Obecnie każdy z nas piszę na co dzień w szkole, pracy, domu itp. itd. Jednak czy zauważyliście, że coraz częściej piszemy na różnych urządzeniach? Komputery, laptopy, telefony komórkowe, tablety itp. Dochodzę do dziwnego wniosku, że za te parę ładnych lat może dojść do dziwnej zmiany. Pamiętacie pergaminy? Na których były różne wzory egipskie, które były ich alfabetem w tamtych czasach? A pamiętacie rysunki „jaskiniowców”? One też były ich alfabetem, sposobem na porozumiewanie się, na przekazywanie treści, danych, historii i wszystkiego innego dla potomnych.

Moja konkluzja jest prosta. Czy my przez postęp techniczny nie zaprzestaniemy używać długopisów, piór i innych rzeczy do pisania tudzież podpisywania się? Pomyślcie sami, obecnie piszemy smsy, e-maile, posty na forach czy blogach. Nie licząc szkół czy zdarza się wam pisać coś na kartce? Lista zakupów? Rzeczy do zrobienia? Niektórzy takie rzeczy umieszczają na telefonach czy pulpitach w komputerach. Czy zamiast kartki świątecznej nie wysyłacie e-maili? Sam zauważyłem u siebie, że piszę coraz częściej na komputerze czy komórce. Co prawda studiuję, ale zamiast notatek wolę włączyć dyktafon lub nie notować wcale.

Jeszcze sprawa podpisów. Przecież ona zawsze muszą być napisane ręcznie. Nie raz dostajemy długie pisma od banków lub innych urzędów gdzie na samym dole widnieje tylko podpis prezesa czy osoby upoważnionej do tego. Rozumiem, że jest to sposób na wyraźniejsze przekazanie treści i łatwiejsze w rozesłaniu tego na dużą skalę. Ja zastanawiam się tylko czy za kilka, czy kilkanaście lat nie będziemy umieli się tylko podpisywać, a zeszyty pójdą na śmietnik. W ich miejsce wejdą laptopy, dyktafony i inne urządzenia. Z podpisami może być podobnie, przecież już są cyfrowe podpisy, które mają taką samą moc prawną jak te napisane ręcznie.

Co wy o tym sądzicie?

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst