Blog Forum

Ponad połowa Polaków (53%) uważa, że dzięki rozwojowi internetu i telefonii komórkowej świat staje się lepszy. Laureaci IV edycji Konkursu „Odkryj e-wolontariat” dostarczają na to niezbitych dowodów!

22 stycznia 2013 r. w siedzibie Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności w Warszawie odbyła się Gala Finałowa IV edycji Konkursu „Odkryj e-wolontariat”.

Wśród tegorocznych finalistów Konkursu znalazły się różnorodne inicjatywy, w ramach których e-wolontariusze tłumaczą specjalistyczne treści medyczne, tworzą edukacyjne filmy w języku migowym i otwarte rejestry zabytków, promują adopcję zwierząt – to tylko kilka przykładów działalności polskich e-wolontariuszy. Każdego dnia swoją pracą i zaangażowaniem udowadniają, że nowe technologie stwarzają niemal nieograniczone możliwości pomagania innym!

I miejsce w tegorocznej edycji Konkursu zajął projekt „E-pomoc dzieciom i młodzieży” realizowany przez Fundację Dzieci Niczyje. Fundacja prowadzi portal „Helpline.org.pl”, który jest najstarszą inicjatywą pomocową w Polsce, która zajmuje się specyficznym obszarem – zagrożeniami związanymi z użytkowaniem nowych technologii. www.116111.pl to z kolei strona uzupełniająca działalność telefonu, umożliwiając młodym osobom wysyłanie anonimowych wiadomości do zespołu 116 111.
Laureaci ex eaquo II miejsce to:
Projekt „www.glusitv.pl” realizowany przez Rzeszowski Klub Sportowy Głuchych RES-GEST. Bezpłatny komunikator ooVoo + e-wolontariusz/ tłumacz języka migowego + Glusitv.pl
to przepis na rewolucyjną metodę wsparcia osób niesłyszących, realizowany przez Rzeszowski Klub Sportowy Głuchych RES-GEST. Dzięki Glusi.tv osoby niesłyszące z terenu całej Polski mają dostęp do bezpłatnych usług tłumacza języka migowego.
„Nowości onkologiczne”, czyli blog prowadzony przez Fundację Onkologiczną Osób Młodych – ALIVIA, w którym każda zainteresowana osoba znajdzie przygotowane przez e-wolontariuszy tłumaczenia różnorodnych tekstów medycznych o tematyce onkologicznej – m.in. światowe doniesienia o postępach w onkologii, nowych terapiach, metodach diagnostycznych i profilaktyce. Oprócz popularyzowania wiedzy celem forum jest również dodawanie nadziei nieuleczalnie chorym na to, że ich chorobę uda się za pomocą nowych terapii ustabilizować lub nawet wyleczyć.

Dwie nagrody ex eaquo za III miejsce powędrowały do:
Fundacji Naukowej SmarterPoland.pl. Smarterpoland.pl – to blog popularnonaukowy, prezentujący procesy zachodzące w Polsce w postaci czytelnych wizualizacji, opartych o solidne dane naukowe.
E-wolontariuszami są zarówno osoby zawodowo pracujące ze statystyką czy data miningiem, jak i osoby bez specjalistycznej wiedzy, ale zainteresowane wiadomościami popartymi twardymi danymi oraz rzetelnymi analizami opracowanymi na ich podstawie.
Fundacji Court Watch Polska, organizatora projektu Wokanda Obywatelska. Poprzez portal WokandaObywatelska.pl każdy może zaprosić na swoją (lub inną ciekawą albo ważną) rozprawę publiczność: obserwatorów, e-wolontariuszy, a także zarejestrować się jako społeczny obserwator rozpraw. E-wolontariusze prowadzą monitoring rozpraw za pomocą zestandaryzowanych kwestionariuszy, a ich efekty publikują na stronie internetowej projektu.
Kapituła Konkursu przyznała również specjalne wyróżnienie Fundacji „Psiegrane marzenia”, której e-wolontariusze pomagają bezdomnym zwierzętom, szczególnie starszym psom, które mają bardzo małe szans na adopcje. E-wolontariusze walczą o poprawę warunków życia w schroniskach, oraz pokazują ludziom, dlaczego warto adoptować starsze zwierzaki – na stronie Fundacja i jej profilach w serwisach społecznościowych zamieszczają opisy i zdjęcia psów czekających na nowy dom.
Rozdanie nagród poprzedzi warsztat „Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o e-wolontariacie, a czego Google Wam nie powie”. Galę poprowadziła dziennikarka CZWÓRKI Polskiego Radia Justyna Dżbik, swoim występem uświetniła ją natomiast Ada Szulc – laureatka 3. miejsca w Programie „X Factor”.

***
Od czterech lat Fundacja Dobra Sieć, wraz z Partnerami: Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności oraz Fundacją Orange, realizuje Konkurs „Odkryj e-wolontariat”, który nagradza i promuje najlepsze inicjatywy e-wolontariatu. Do IV edycji Konkursu napłynęło 28 zgłoszeń. Po ocenie merytorycznej Kapituły Konkursu, do ścisłego finału zakwalifikowało się 12 projektów, na które głosować mogli wszyscy internauci. Wyniki Konkursu oraz grono laureatów zostały ogłoszone podczas Gali Finałowej w siedzibie Przedstawicielstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w Polsce, we wtorek 22 stycznia 2013 r.
Więcej informacji o Konkursie na oficjalnej stronie internetowej: e-wolontariat.pl/pl/Odkryj-e-wolontariat.html

Kontakt:
Patrycja Rokicka: p.rokicka@e-wolontariat.pl
Marzena Kacprowicz: m.kacprowicz@e-wolontariat.pl
505 474 355

Konkurs „Odkryj e-wolontariat” organizuje Fundacja Dobra Sieć wraz z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności – partnerem portalu e-wolontariat.pl oraz Fundacją Orange – współorganizatorem portalu e-wolontariat.pl.

Patroni medialni: CZWÓRKA Polskie Radio, portal ngo.pl, portal kampaniespoleczne.pl

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst