Blog Forum

Ingress

Ingress – Słowo, które przetacza się przez światowy internet w ostatnim czasie dosyć często. Czym jest? Co ma z tym wspólnego Niantic Project? Ogólnie rzecz biorąc Ingress to gra, osadzona w rozszerzonej rzeczywistości (argumented reality) naszego miasta, kraju, kontynentu. Jest to startup wspierany przez Google. Jak na razie dostępny tylko na platformę Android, i tylko, jeżeli ma się zaproszenie do beta testów. Ale przyjrzyjmy się ogólnej fabule gry.

Ogólnie za całym zamieszaniem stoi tajemnicza organizacja Niantic, o której nie wiemy zbyt wiele, ale na stronie www.nianticproject.com znajdziemy kilka nowinek z prowadzonego śledztwa. Niestety nie znalazłem informacji skąd wziął się wyciek energii i same portale. Ogólnie cała społeczność Ingress jest podzielona na dwie frakcje: Oświeconych (enlightened) i Ruch Oporu (resistance) oznaczone odpowiednio kolorem zielonym i niebieskim. Cała walka między nimi polega na zajmowaniu, przejmowaniu i utrzymywaniu portali. Portale są to pewnego rodzaju skupiska egzotycznej energii. Portalami są pomniki, murale, budynki itp. (portale można zgłaszać osobiście poprzez telefon i fotkę z geolokacją). Portali są tysiące, nawet w małym mieście jak Oleśnica jest ich 4. Oczywiście do przejęcia portalu potrzebujemy energii, która leży rozrzucona po całym świecie (w pobliżu portali jest jej większe zagęszczenie. Kiedy znajdziemy neutralny portal (czyli nie zajęty przez żadną z frakcji) musimy go zhakować po tej czynności dostaniemy od portalu kilka itemów typu rezonatory, burstery, portal keys lub portal shield. Jeżeli już to zrobimy możemy podpiąć pod niego nasze rezonatory. Rezonatory to pewnego rodzaju baterie dla naszego portalu (występują w ośmiu levelach), przy każdym portalu jest miejsce na 8 rezonatorów, rezonatory mają tą przypadłość, że tracą energię (10%na dobę) więc portale trzeba „dopieszczać”. Kiedy już mamy maksymalnie doładowane rezonatory w dwóch portalach nieoddalonych od siebie zbyt daleko (odległość zależy od levelu portalu) i do tego posiadamy portal keys tych dwóch portali możemy je połączyć ze sobą. Co daje linkowanie portali? Daje nam to, że jeżeli połączymy ze sobą 3 portale to pole powierzchni powstałego trójkąta da nam Control Field. To to właśnie to pole jest istotą całej gry. Obie strony konfliktu walczą o jak największą sumę pól powierzchni swoich Control Fields. Według scenariusza Control Field mają w wpływ na ludzi znajdujących się w nich, na to czy opowiedzą się za oświeconymi czy ruchem oporu. No, ale co to by była za wojna bez walki. Co zrobić jak napotkamy portal wrogiej frakcji? Możemy go zniszczyć lub chociaż lekko uszkodzić za pomocą Xmp Bursterów, którymi niszczymy rezonatory wrogich portali. Po zniszczeniu wszystkich rezonatorów portal jest gotowy do przejęcia. I tak aż do pełnej dominacji jednej z frakcji.

Oczywiście jest to bardzo skrócony i odchudzony opis całej rozgrywki i wszystkich jej aspektów typu: „wpływ levelu portalu na jego możliwości linkowania”. No, ale mam nadzieję, że opis jest na tyle obszerny żeby was zaciekawić. No to czas ruszać po zaproszenie. Jak to zrobić? Są na to dwa sposoby: Albo zapisujemy się na stronie www.ingress.com, albo robimy coś kreatywnego i wrzucamy na Google+ z tagami #ingress lub #ingressinvite (drugi sposób jest o wiele szybszy).
Myślę, że ingress jest niewiarygodnie dobrym pomysłem, ciekawa fabuła, świetny sposób rozgrywki. Czekam z niecierpliwością na premierę Google Glass, bo wtedy to dopiero będzie zabawa. A teraz zabieram swojego Sgs,a i idę podładować moje rezonatory. Bądźcie czujni gdzieś obok was toczy się wojna.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst