REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Widzieliśmy UPPLEVA - telewizor od IKEA na miarę naszych czasów

Telewizor IKEA UPPLEVA - pierwsze wrażenia
REKLAMA
REKLAMA

O UPPLEVA, czyli telewizorze z IKEA piszemy od dnia, gdy pojawiły się jego pierwsze zapowiedzi. Obecnie urządzenie to dostępne jest zaledwie w kilku sklepach na świecie, w tym także w Gdańsku. Spider’s Web odwiedził jeden z takich sklepów, by na własne oczy przekonać się, jak wygląda jeden z najbardziej interesujących mebli…, wróć telewizorów AD 2012. UPPLEVA trafi do wszystkich sklepów IKEA w Polsce tej jesieni, zapewne wkrótce po premierze nowego katalogu. Czy jest na co czekać?

Telewizor robi świetne wrażenie swoim wyglądem, a raczej wkomponowaniem w otoczenie. Sklepy IKEA słyną z inspirujących aranżacji pokoi. W przypadku UPPLEVA jest dokładnie tak samo – urządzenie przedstawione jest w kilkunastu dużych pokojach, w różnych kolorach i wariantach. To sprawia, że natychmiast możemy stwierdzić, czy telewizor ten nam pasuje, czy nie. Oczywiście idealnie pasować będzie tylko wtedy, gdy decydujemy się umeblować przynajmniej większą część salonu w meble IKEA z serii BESTA.

Ten telewizor to element mebla, choć można kupić go osobno. Nie jesteśmy też przekonani, czy warto go kupować, gdy nie chcemy posiadać opcjonalnego zestawu audio 2.1 z odtwarzaczem Blu-ray, ponieważ podstawową zaletą tego urządzenia jest pełna integracja z meblami, nie natomiast sam telewizor.

W warunkach sklepowych niestety trudno powiedzieć wiele o obrazie, choć na pewno nie jest on tragiczny. Należy podkreślić, że to telewizor nie dla maniaków technologii telewizyjnych, więc nad jakość przekładane są tu możliwości. Tych jednak nie mogliśmy sprawdzić. W sklepie niestety nie ma takiej strefy, gdzie można sobie swobodnie wziąć pilota do ręki i przejrzeć wszelkie możliwości urządzenia.

Z tego co jednak udało nam się dostrzec, to w UPPLEVA znaleźć można przeglądarkę Opera bez obsługi flash, dostęp do YouTube i kilka innych funkcji. Trochę razi fakt, że adapter Wi-Fi trzeba dokupić osobno. W roku 2012 jest to już rozwiązanie wręcz archaiczne, w większości nowych telewizorów moduły te są wbudowane.

Telewizor UPPLEVA ogólnie cechuje się daleko posuniętą prostotą; taki jest też pilot, który kontroluje nie tylko sam telewizor, ale również zestaw kina domowego. Wszystkie najważniejsze funkcje są w jego głównej części, mniej używane opcje dostępne są po wysunięciu dolnej części.

Telewizor naprawdę urzeka pomysłowością,natomiast na prawdziwą ocenę jego możliwości przyjdzie nam poczekać do szerszej dostępności i możliwości testów. Mankamenty, które rzuciły się w oczy to np. schowane złącza USB, choć może być to spowodowane tym, że twórcy chcą, by złącza USB w samym telewizorze służyły do podpięcia Wi-Fi oraz dysku służącego do nagrywania materiałów video, natomiast na co dzień użytkownik ma korzystać ze złącza dostępnego przy odtwarzaczu Blu-ray. Widać jednak dbałość o detale w stylu IKEA – kto by pomyślał, by w uchwycie ściennym montować na stałe malutką poziomice.