REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Academio.pl - stworzone po to, by pomagać studentom

14.02.2012
10:05
Academio.pl – stworzone po to, by pomagać studentom
REKLAMA
REKLAMA

Jeżeli jesteście studentami, albo absolwentami z całą pewnością pamiętacie sytuację, w której wraz ze swoją grupą mieliście maila. Grupowego maila, na którym trzymaliście wszystkie najważniejsze informacje. Dzieliliście się materiałami z wykładów, notatkami, informowaliście się o zmianach w grafiku zajęć czy terminie kolejnych zaliczeń lub egzaminów. Brzmi znajomo?

By usprawnić komunikację grup studenckich powstał projekt o nazwie Academio.pl. Istnieje już jakiś rok, ale dopiero od niedawna rozwija się na tyle dynamicznie, że warto o nim wspomnieć. Jego zadaniem jest zarządzanie wyżej wymienionymi grupami poprzez narzędzia online takie jak forum, magazyn plików, wspólny e-mail, kalendarz, wiki i galeria zdjęć. Dodatkowym zadaniem jakie spełnia serwis jest pomaganie maturzystom oraz innym osobom w wyborze kierunku studiów. W rozwoju serwisu, jego twórcy skupiają się na tych dwóch wymienionych wyżej kierunkach działalności. Academio wychodzi na przeciw oczekiwaniom uczelni wyższych, które dotychczas wyrażały zainteresowanie narzędziem zdolnym promować ich usługi wśród najbardziej precyzyjnie dobranej grupie docelowej.
W jaki sposób serwis pomaga wybrać kierunki studiów? Usprawnienie tego procesu polega na oparciu go o zwykłą wyszukiwarkę, która daje możliwość zawężenia wyników wyszukiwania do np. przedmiotów, które zdawaliśmy na maturze lub województwa, w którym chcemy rozpocząć naukę. Serwis posiada dużą bazę kierunków studiów i uczelni z całego kraju. Znalezienie informacji na stronach wielu uczelni było nie lada wyzwaniem, a teraz dzięki Academio przyszły student w łatwy sposób może znaleźć interesujący kierunek studiów. Owszem nie jest to jeszcze narzędzie idealne, ale z pewnością może okazać się pomocne wielu osobom z różnych części Polski.

Aby znaleźć wszystkie dane dotyczące kierunków studiów, ze wszystkich uczelni i wprowadzić je do bazy zatrudnionych zostało 20 osób. Wertowały one przez dwa tygodnie strony internetowe uczelni w całym kraju. Kosztowało to sporo pieniędzy, ale mając na uwadze fakt jak ciekawa i rozbudowana jest baza danych, która dzięki temu powstała. Było warto.

To, że jest zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi niech świadczy fakt, że kilka miesięcy temu twórcy projektu uruchomomili facebookową wersję wyszukiwarki. W przeciągu raptem dwóch, skorzystało z niej blisko 1000 osób. Po kilkunastu dniach baza użytkowników wzrosła do prawie 6000.

W przeciwieństwie do takich serwisów jak Uczelnie.pl, Academio prezentuje wizytówki uczelni w bardziej przejrzysty i przyjazny dla użytkownika sposób. Oprócz tego użytkownicy mogą komentować poszczególne kierunki i co najważniejsze nie są to komentarze nie istniejących w normalnym świecie użytkowników. “Staramy się, by opinie były wartościowe, by nie były zwykłym spamem.” – mówi Adam Przymusiała, jeden z twórców Academio.pl.

Jednak to co najważniejsze w Academio to zintegrowane narzędzia, z których obecnie w ramach jednej grupy korzysta nawet 260 osób. Za ich pomocą mogą wymieniać się wiadomościami, plikami, komunikować się z wykładowcami, sprawdzać najważniejsze informacje w kalendarzu, tworzyć wydarzenia. Mogą robić wszystko to, co dotychczas robione było za pośrednictwem prowizorycznych narzędzi i sposobów.

To co dodatkowo przemawia za Academio pod względem biznesowym to fakt, że współpraca z uczniami i studentami może trwać kilka lat. Od momentu, w których maturzysta szuka kierunku studiów, aż do końca swojej nauki. Jeżeli raz skorzysta z Academio to będzie z niego korzystał kolejnych 5, może 6 lat. Będzie go polecał swoim znajomym. Przy odrobinie szczęścia Academio stworzy samowystarczalny i dobrze prosperujący ekosystem.

Na początku Academio miało być płatną aplikacją dla kół naukowych i dobrze, że dziś jest zupełnie czymś innym. Oprócz uczelni wyższych z aplikacją korzystać mogą szkoły językowe, firmy szkoleniowe i inne instytucję, które na codzień zajmują się szkoleniami i edukacją we wszelakiej formie.

Obecnie Academio notuje statystyki na poziomie 62.000 unikalnych użytkowników (680.000 odsłon), jeszcze kilka miesięcy temu liczby te były o połowę mniejsze, ale fakt, że dotychczas w serwisie zarejstrowało się 9400 użytkowników, stworzono blisko 1000 grup, dodano ponad 3700 plików i 9500 postów na forum mówi samo za siebie.

Jakie plany na przyszłość? Po pierwsze praca nad rozwojem obecnych funkcji, następnie próba wprowadzenia kolejnych i ostatecznie próba doprowadzenia do stabilizacji finansowej spółki. Najbliższe miesiące z pewnością będą punktem przełomowym dla projektu, który jako jeden z nielicznych z właściwym skutkiem wykorzystał unijne dotacje.

Przy okazji, jeżeli podoba wam się projekt, jesteście programistami to spróbujcie swoich sił współpracując z Academio.

Dla pierwszych 5 grup założonych po opublikowanie powyższego artykułu mamy niespodziankę. Te osoby, które jako pierwsze założą grupy iapiszą maila z nazwą grupy i hasłem „spidersweb” na academio@academio.pl  polegającą na powiększeniu powierzchni na pliki o 0,5 GB ? (na chwile obecną będzie to łącznie 800 MB)

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA