Tech

CES 2012: Ulica Sezamkowa pokazuje przyszłość edukacji na tabletach

Najnowsze urządzenia mobilne stwarzają niesamowite możliwości innowacji i chociaż obserwując od lat scenę technologiczną, a w ostatnim czasie przeglądając tysiące aplikacji mobilnych na różnych platformach trudno jest się ot tak czymś zachwycić, to jednak aplikacja poszerzonej rzeczywistości od Ulicy Sezamkowej zaprezentowana na konferencji firmy Qualcomm zrobiła na mnie duże wrażenie. To dlatego, że pokazuje jak wielkie możliwości daje technologia AR w połączeniu z urządzeniami mobilnymi.

Aplikacja Ulicy Sezamkowej świetnie pokazuje w jak innowacyjny sposób mogą być wykorzystywane tablety do edukacji i zabawy. Do tej pory jeśli myśleliśmy o edukacyjnej zabawie, to przyzwyczajeni byliśmy do mobilnych gier, które pomimo tego, że na urządzeniach mobilnych obsługuje się dotykiem a nie fizycznymi kontrolerami, to nie różnią się zbytnio od tego, z czym można się spotkać na komputerach PC, czy przenośnych konsolach do gier. Tym bardziej więc to, co zaprezentowała Ulica Sezamkowa wyznacza inne standardy wykorzystania tabletów w celach edukacyjno-zabawowych.

Aplikacja Ulicy Sezamkowej zademonstrowana na tablecie opartym na systemie Google Android, połączona jest ze specjalną fizyczną planszą oraz figurkami postaci poszczególnych bajek. Za pomocą tabletu możemy interaktywnie zarządzać figurkami 3D i co najważniejsze – dzięki zaawansowanym możliwością mobilnego systemu procesorów Qualcomma – zarządzać równocześnie kilkoma takimi figurkami naraz.

Podczas prezentacji działania aplikacji AR (augmented reality, z ang. poszerzona rzeczywistość), zaprezentowano jedynie proste interakcje pomiędzy fizyczną planszą i figurkami a światem poszerzonej rzeczywistości wewnątrz tabletu. Jednak już na tej podstawie można sobie wyrobić zdanie na temat przyszłości tego typu rozwiązań. Wydaje się ograniczone jedynie ludzką wyobraźnią.

Warto obejrzeć poniższą prezentację aplikacji Ulicy Sezamkowej na tablecie by mieć wyobrażenie o tym, w którym kierunku będzie wkrótce podążała edukacja najmłodszych. Na dodatek prezentację współprowadził… potwór Grover. Osobiście.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst