REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

30. urodziny Commodore 64 – najlepiej sprzedającego się komputera w historii

03.01.2012
14:40
REKLAMA
REKLAMA

30 lat temu, na styczniowych Targach Elektroniki Użytkowej światło dzienne ujrzał rewelacyjny w tamtych czasach produkt – komputer osobisty Commodore 64 produkcji Commodore Business Machines (CBM).

Commodore był oferowany po znacznie wyższych cenach niż komputery konkurencji (np. ZX Spectrum), za 595 dolarów. Dla porównania warto wspomnieć, że cena ta odpowiada dzisiejszej wartości iPhone’a 4S. Na ogromną popularność urządzenia wpływ miała możliwość przebierania w dziesiątkach gier. Commodore szybko stał się ulubionym narzędziem zabijania czasu dla milionów młodych ludzi. C64 jest najlepiej sprzedającym się komputerem w historii. Od sierpnia 1982, gdy trafił do sprzedaży do kwietnia 1994, gdy z taśmy zeszła ostatnia sztuka sprzedano ich blisko 17 milionów. Do dzisiaj żaden komputer stacjonarny ani laptop nie pobił popularności historycznego C64.

Commodore 64 oparty był o system BASIC 2.0, posiadał 64 kB pamięci RAM, 32 kB ROM, procesor 1 MHz i – co dla wielu najważniejsze – 2 gniazda na joysticki.

Dla fanów rewolucyjnego komputera Commodore wprowadziło niedawno do sprzedaży swój flagowy produkt. Wyglądem zewnętrznym sprzętu i systemu nawiązuje do klasycznego C64, pod pokładem znajdują się jednak bardziej aktualne podzespoły.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA