REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Microsoft zarabia pięć razy więcej na Androidzie niż na Windows Phone

27.05.2011
17:06
REKLAMA
REKLAMA

W październiku 2010 r. popełniłem wpis pt. „Kto zarabia na Androidzie? Microsoft”, za który zostałem przez niektórych publicznie zlinczowany. Tymczasem dzisiaj niezrównany Horace Dediu z Asymco wyliczył to bardzo dokładnie – wychodzi na to, że Microsoft zarabia 5 razy więcej na Androidzie niż na Windows Phone.

Dediu opiera swoje kalkulacje między innymi na raporcie analityka Citi – Waltera Pritchardzie, według którego na mocy porozumienia patentowego z HTC, Microsoft dostaje 5 dol. od każdego sprzedanego urządzenia z Androidem. Jeśli HTC sprzedał dotychczas ok. 30 mln smartfonów z Androidem, to Microsoft otrzymał z tego tytułu 150 mln dol.

Microsoft sprzedał dotychczas 2 mln licencji Windows Phone producentom smartfonów z tym systemem (nie jest to jednak liczba smartfonów z WP7 sprzedanych do użytkownika końcowego). Dediu szacuje, że koszt licencji per jedno urządzenie to 15 dol. Wychodzi więc na to, że przychody ze sprzedaży Windows Phone’a wynoszą 30 mln dol, czyli 5 razy mniej niż to, co Microsoft zarobił na Androidzie.

Szokujące.

przemekspider

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA