REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Jak ważny jest wybór przeglądarki?

01.03.2010
15:14
REKLAMA
REKLAMA

Już wkrótce prawie 200 milionów użytkowników Internetu w Unii Europejskiej zostanie postawionych przed ważną decyzją wyboru przeglądarki, z której zechcą korzystać. Przeglądarka jest dzisiaj jednym z najważniejszych programów komputerowych, jest soczewką, przez którą patrzymy na świat cyfrowy oraz medium, które łączy, pomaga uczyć się, dzielić i współpracować z innymi ludźmi. Przeglądarka internetowa jest też kluczowa dla ochrony naszej prywatności w Sieci i dla zapewnienia bezpieczeństwa.

W nadchodzących miesiącach Państwa czytelnikom korzystającym z Internet Explorera zostanie po raz pierwszy wyświetlony tzw. Ekran Wyboru Przeglądarki. Dlatego apelujemy o pomoc w poszerzeniu wiedzy na ten temat wśród czytelników przed podjęciem tej decyzji tak, aby była ona u każdego jak najbardziej świadoma.

Jakie jest tło obecnej sytuacji?
W grudniu 2009 po trwających lata negocjacjach, Komisja Europejska zawarła porozumienie z Microsoftem (http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/09/1941&format=HTML&aged=0&language=EN>) w sprawie łączenia przeglądarki Internet Explorer z systemem operacyjnym Windows. Jednym z następstw niniejszego porozumienia ma być dostarczenie użytkownikom Internet Explorer’a w europejskiej strefie ekonomicznej (na platformach Windows 7, Vista oraz XP) specjalnej aktualizacji, która zawierać będzie Ekran Wyboru Przeglądarki pozwalający wybrać alternatywne do IE rozwiązania.

Ponieważ wielu użytkowników nie jest obecnie świadomych znaczenia przeglądarki, jako narzędzia pośredniczącego w tym jak doświadczają Internetu, można spodziewać się, że w momencie konfrontacji z Ekranem Wyboru Przeglądarki będą oni zaskoczeni i zagubieni. Naszym zdaniem, mając na uwadze olbrzymi wpływ, jaki na życie ludzi ma dzisiaj Internet, na mediach spoczywa odpowiedzialność informowania konsumentów nie tylko o tym, jaki mają oni wybór przeglądarek, ale też dlaczego ich wybór ma znaczenie dla nich samych oraz dla przyszłego rozwoju Internetu.

Poniżej prezentuję List Otwarty podpisany przez Mitchell Baker, przewodniczącą fundacji Mozilla i John Lilly, dyrektora generalnego Mozilli:

Nasze wybory określają jakość naszego życia i postrzeganie świata. Nad wieloma z tych wyborów naprawdę poważnie się zastanawiamy, ważąc konsekwencje, myśląc o ich następstwach i wybierając ostrożnie oraz z namysłem.

Dziwi więc to, że większość ludzi na świecie nigdy nie rozważało zainstalowania na swoim komputerze czy w telefonie komórkowym innej przeglądarki ? że tak wielu ludzi na co dzień korzysta z przeglądarki domyślnie dostarczanej ze sprzętem.

Jest to poważny wybór, ponieważ przeglądarka internetowa ? mając prawie doskonałą wiedzę o wszystkim, co robimy w sieci ? stała się jednym z najważniejszych, wymagających obdarzenia zaufaniem użytkownika, elementów naszego nowoczesnego życia. Jest ona obiektywem, przez który patrzymy na wirtualny świat, i medium, za pomocą którego łączymy się, uczymy, dzielimy się i współpracujemy z innymi. Wybrana przez Ciebie przeglądarka jest odpowiedzialna za dostarczenie Ci narzędzi niezbędnych do zarządzania Twoim życiem w sieci oraz ochronę Twojej prywatności i bezpieczeństwo.

Cieszy nas, że pomogliśmy Komisji Europejskiej i Microsoftowi docenić wagę wolności wyboru. Zgodnie z przełomowym porozumieniem, w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy mieszkańcy Europy, korzystający z systemu operacyjnego Windows przeznaczonego dla komputerów osobistych i używający domyślnej przeglądarki dostarczanej z tym systemem, ujrzą okno wyboru przeglądarki. Za pomocą tego okna będziesz mieć możliwość wyboru źródła oprogramowania, które, działając w Twoim imieniu, będzie pośredniczyć w Twoich poczynaniach w sieci i pomagać poznawać Twoje wyjątkowe potrzeby i pasje.

Jako międzynarodowa organizacja typu non-profit Mozilla zawsze wierzyła, że wolność w podejmowaniu trafnych wyborów powinna być najważniejszym elementem uczynienia Internetu i świata lepszym miejscem. Takie stanowisko prezentuje poprzez program Mozilla Firefox ? darmową przeglądarkę internetową o otwartym kodzie źródłowym, którą wybrało i używa codziennie ponad 350 milionów ludzi na całym świecie. Wszystko, co robimy, opiera się na wartościach wyboru i samostanowieniu ? Firefox także.

Wierzymy, że okno wyboru przeglądarki jest ważnym kamieniem milowym pomagającym wielu ludziom przejąć kontrolę nad swoimi poczynaniami w sieci, i mamy nadzieję, że rozmowy na temat poszerzenia i pogłębienia tego procesu będą owocne. Utworzyliśmy witrynę opentochoice.org służącą jako miejsce, w którym możesz porozmawiać o tym, co ten wybór oznacza dla Ciebie. Mamy nadzieję, że w tej dyskusji, jak i innych, zabierzesz głos.

Bez względu na to, czy zdecydujesz się pozostawić obecną przeglądarkę, czy nie, zachęcamy do poszerzenia wiedzy na temat swojej przeglądarki oraz wpływu, jaki ma ona na sposób postrzegania świata przez Ciebie, i dokonania wyboru.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA