Tech

Google Sidewiki ? czy to się komuś przyda?

W ostatnim tygodniu września Google poinformowało o starcie nowego projektu Google Sidewiki. Ponad tydzień temu opublikowałem wpis informacyjny na ten temat Sidewiki ? czyli społeczność od Google. Dzisiaj postanowiłem napisać kilka słów na temat użyteczności dodatku.

 

Jak wiadomo za pomocą funkcji Sidewiki dostępnej z poziomu Google Toolbara każdy użytkownik może rozwinąć boczny pasek w lewej części przeglądarki, żeby zostawić na stronie komentarz oraz zobaczyć, co inni mieli do powiedzenia.

Przykłady użytecznych komentarzy:

  • Jeżeli znasz znakomitą restaurację w pobliżu teatru, którego repertuar przeglądasz, zostaw rekomendację ? udana kolacja to świetny wstęp do późniejszego seansu dla wybierających się tam internautów;
  • Jeżeli pracujesz jako lekarz, możesz podzielić się dodatkowymi informacjami na temat problemu omawianego w medycznym serwisie internetowym, albo wskazać czytelnikom inne użyteczne artykuły na ten sam temat;
  • Jeżeli przeglądasz artykuł w Wikipedii poświęcony Rachmaninowi, a nagrałeś właśnie filmik pokazując twoje wykonanie preludium Rachmaninowa. Osadzając go w komentarzu w Sidewiki, pozwolisz innym użytkownikom zapoznać się ze swoją twórczością.

Nie wiem czy Google sprawdziło wcześniej użyteczność tej funkcji, czy chcieli po prostu przedłużyć życie Google Toolbara, ale według mnie pomysł jest mocno chybiony. Nie jestem pewien, czy komuś będzie się chciało komentować napotkane w internecie strony. Od tego ma raczej twittera, facebooka, blipa, czy flakera. Dodatkowo istnieją dodatki (skrypty), które po instalacji na stronie umożliwiają jej komentowanie bezpośrednio np. na Twitterze. Być może Sidewiki ratuje możliwość udostępniania wpisów pozostawionych na danej stronie, albo możliwość stworzenia notki na bloga umieszczonego w serwisie Blogger.

 

Szkoda, że Google nie pomyślało o udostępnianiu wpisów na podobnej zasadzie jak ma to miejsce w Google Reader, wtedy być może więcej ludzi zdecydowałoby się na skorzystanie z funkcji. Kolejnym ograniczeniem jest fakt, że w celu skorzystania z funkcji trzeba doinstalować Google Toolbar, który nie wszystkim przypadł do gustu (w tym mnie).

 

Dziwi również rywalizacja z Google Friend Connect, które również miało dawać możliwość komentowania stron. Najciekawszy jest jednak fakt, że Google Sidewiki nie jest dostępne w przeglądarce Google Chrome, w którym przecież nie można zainstalować Toolbara. Tak więc przydatność Google Sidewiki oceniam na ?10.

 

Jeśli nadal chcesz korzystać z Sidewiki, to podpowiedź jak ją uruchomić przeczytasz w poradniku.

 

Funkcja blogowania z Google Sidewiki

 

Dodatkowo przygotowałem dla Ciebie również inne artykuły:
Jak uruchomić Google Sidewiki?
Android Developer Challenge – ciekawy system oceniania i miliony do wygrania
Pokaż się, czyli zdjęcia pod wpisami na Bloggerze

Tagi:
przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst