Tech

PHP w Google App Engine

W ubiegłym tygodniu Google przedstawił listę nowych możliwości jakie pojawiły się w Google App Engine, które jest platformą pozwalającą na budowanie aplikacji webowych hostowane na infrastrukturze serwerów Google. Po pierwsze dodano do niej wsparcie dla jezyka Java, obsługi GWT, czy pluginu Google Plugin for Eclipse. Zespół App Engine przygotował rozwiązanie oparte o standardowe API. Dzięki temu dostęp do danych, możliwy do tej pory dzięki App Engine datastore API, można teraz zrealizować przy pomocy standardowych metod, takich jak Java Data Objects oraz Java Persistence API.

Zmieniono także dostęp do danych. Już od pewnego czasu możliwe było budowanie aplikacji opartych o App Engine tylko dla własnych użytkowników. Google Secure Data Connector ułatwi łączenie tych aplikacji z danymi przechowywanymi za firewallem. Profesjonaliści będą więc mogli w łatwy sposób budować rozwiązania zintegrowane z istniejącymi systemami IT. Nowe są także narzędzia importu/exportu danych i planowanego uruchamiania.

Co ciekawe dzięki implementacji obsługi języka Java stało się możliwe uruchamianie wielu innych technologii poprzez ich kompilację. W taki sposób w Google App Engine możemy skorzystać także z PHP! Wydaje się to kuszącą propozycją, zwłaszcza, że Google oferuje darmowe plany dla wszystkich projektów, które nie przekroczą 500 MB miejsca an dyku i 5 milionów odsłon miesiecznie. Oczywiście, żeby używać PHP w GAE należy skorzystać z technologii Quercus, który jest 100% implementacją języka PHP stworzoną w Javie (JDK 1.5).

Jedyne co musisz zrobić, żeby skorzystać, z tej możliwości to:

1. Zarejestrować się w GAE.
2. Pobrać ten plik.
3. Wyedytować plik war\WEB-INF\appengine-web.xml i zmienić w nim tag XML, w którym podać nazwę zarejestrowanej aplikacji.
4. Nagrać aplikację na serwer.

(opis ze strony webdigi.co.uk)

Działające testowe strony:
http://phpwithjava.appspot.com/webdigi.php
http://phpwithjava.appspot.com/info.php

Tagi:
przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst