Tech

WikiMapa - beta testy trwają, zmian nie widać

Wczoraj informowałem o zmianach w Google Maps. Dzisiaj chciałem wspomnieć o polskim projekcie map przygotowanym przez firmę o2. 23 kwietnia informowałem o pracach nad społecznościowym serwisem map WikiMapa. Na początku lipca została udostępniona jego wczesna wersja beta.

WikiMapa to serwis udostępniający internautom mapę Polski (według założeń będzie funkcjonować tylko w naszym kraju) umiejscowioną na mapie Europy, a raczej wśród naszych najbliższych sąsiadów. Na tym etapie jej funkcjonalność ogranicza się do kilku opcji. Najważniejszą jest możliwość dodawania punktów i notek (za każde z nich przekazywane jest 10gr darowizny), które przed znalezieniem się na stałe na mapie są weryfikowane przez moderatorów serwisu. Być może w przyszłość, kiedy człon Wiki będzie mieć większe znaczenie, rolę tą przejmą kontrolerzy z tłumu, inni internauci. Kolejną z funkcji jest możliwość przeszukiwania adresów budynków lub wprowadzonych wcześniej przez użytkowników danych. Dwie ostatnie funkcje, dostępne na tym etapie beta testów, to wysyłanie e-mailem informacji z linkiem do mapy znajomym lub zapisanie linku i ewentualne wstawienie go na swoją stronę.Według Internet Standard o2.pl planuje w ciągu pierwszego roku działania mapy zdobyć 0,5 mln użytkowników miesięcznie na serwisie Wikimapa.pl oraz ok. 1,5 mln użytkowników mapy, funkcjonującej jako tzw. embedowany element tj. stanowiący część innych serwisów. W tym miesiącu dodano tylko 51 punktów POI.

Raz jeszcze powtórzę, że o2 stosuje model sprawdzony przez Google. Udostępnia półgotowe produkty w sieci i czeka na odzew użytkowników, czyli informacje o tym jakich funkcji oczekują. Podobnie jest z WikiMapą, bo to co w tym momencie oferuje serwis, to bardzo mała część funkcji jaką o2 planuje wprowadzić. Naturalne wydaje się powiązanie tego serwisu z innymi produktami o2, np. fmix.pl (geotagowanie), czy otwarte24.pl (informacje o tym gdzie dany sklep się znajduje), a także najDom, czy najAuto (podobnie jak w przypadku otwarte24.pl).

Ja na tym etapie w WikiMapie widziałbym wyznaczanie rozbudowane wyznaczanie trasy z możliwością określenia punktów POI jakie mają być przy niej wyświetlone. Z tego co udało mi się usłyszeć tu i ówdzie WikiMapa będzie mieć opcje jakich nie mają podobne, konkurencyjne serwisy. Czekam więc z niecierpliwością.

Tagi:
przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst