Tech

Nasze zmiany w naszej klasie

Co najmniej do końca kwietnia największy portal społecznościowy w Polsce, czyli nasza-klasa.pl rozwijał się bardzo wolno. Od dłuższego czasu nie wprowadzano nowych aktualizacji funkcjonalnych i można było się spodziewać, że przyczyni się to do spadku popularności serwisu (co ostatnio stało się faktem Antyweb).
Jednak po pojawieniu się inwestora i jak można przypuszczać świeżego dopływu gotówki nastąpił oczekiwany przeze mnie rozwój serwisu. Wprowadzono 5 ciekawych uaktualnień: powiadomienia, lista znajomych, zwijane listy, więcej zdjęć od znajomych, informacje o serwisie na stronie głównej. Teraz po zalogowaniu się kilka dni temu do serwisu zauważyłem kolejne usprawnienia i ficzery.
Pierwsze co rzuca się w oczy już po zalogowaniu to możliwość ustawienia statusu dla znajomych w panelu Aktywni znajomi. Nie jest to super funkcjonalna nowość, jednak umożliwia lepszą komunikację z przyjaciółmi i jak mi się wydaje jest początkiem prac nad komunikatorem webowym jaki za jakiś czas pojawi się na n-k.
UPDATE: Pisząc ten tekst zauważyłem małą zmianę i nie wiem czy właśnie zaakceptował ją zespół programistów, czy po prostu ja się pomyliłem (przyjmuję wersję pierwszą). Klikając na kontakt w Aktywnych znajomych można wysłać do nich wiadomość. Na razie wydaje się to tylko skrócona wersja listu, ale to już coś, teraz tylko malutki kroczek do komunikatora i zapisywania rozmów w dziale Wiadomości.
UPDATE2: W liście znajomych powinny być dodane pseudo, żeby nie pomylić znajomego (z autopsji).
Do promocji kolejnej nowości sprytnie wykorzystano tytuł filmu Les Visiteurs, czyli Goście Goście z 1993 Jeanem Reno (czy pomoże on tak jak marce EB). Tutaj już funkcjonalnie sprawa przedstawia się znacznie lepiej, bo umożliwia zobaczenie, kto wcześniej odwiedzał twój profil. Ja jednak widzę jeden problem. Logujemy się do serwisu i sprawdzamy kto nas odwiedzał. Wchodzimy do profili znajomych zostawiając „notkę„, że ich odwiedziliśmy. Oni po zalogowaniu widzą, że ich odwiedziliśmy i sami wchodzą na nasz profil. I tak koło się zamyka – jednak dotyczy to osób, które raczej sporadycznie korzystają z n-k.
Trzecia nowa funkcja dotyczy wyszukiwania znajomych poprzez sprawdzanie szkół. Dodano tutaj zaawansowane możliwości sprawdzenia, kto uczęszczał do danej klasy, czy szkoły. Polegają one na rozdzieleniu szkół na zweryfikowane i niezweryfikowane przez moderatora. Widać n-k, chce w końcu zapanować nad bałaganem, w którym jedna uczelnia występuje kilka razy pod różnymi nazwami. Ciekawe tylko, czy programiści stworzyli funkcje do ich łączenia, bo ja tak sobie to wyobrażam. Jedną z dużych wad n-k, był właśnie nieład w utworzonych przez internautów szkołach.

Kolejna nowość, a właściwie dwie kryją się na następnej zakładce, czyli Znajomi. Pierwsza dotyczy prezentacji znajomych znajdujących się w twoim profilu. Od teraz listę można przeglądać alfabetycznie lub w kolejności dodawania, a co ciekawsze wyszukiwanie wybranego kontaktu odbywa się teraz w czasie rzeczywistym, co oznacza tyle, że po wpisaniu pierwszych liter hasła wyniki na stronie są filtrowane i przedstawiane tylko te zawierające dane słowo.
Druga dotyczy wysłanych zaproszeń. Od teraz można zobaczyć wysłane przez nas zaproszenia, które nie zostały odebrane, a także te, które przyszły do nas i ich nie zaakceptowaliśmy.
Akurat w tej sekcji znalazły się całkiem przydatne nowości.
Jednak chyba największą zmianą jest zmiana aranżacji interfejsu prezentującego profil znajomego, bądź znajomej.Teraz wszystkie dane zostały umieszczone na pięknym niebieskim tle, białą czcionką (minus). Wyróżniono zdjęcie z podpisem i dzięki nowemu układowi znalazło się dobre miejsce na reklamy (plus). Ogólnie nie ma się do czego przyczepić, no może do doboru kolorów tła i informacji, a także do opisu Znajomi -163  i Galeria zdjęć – 2. Przecież ja nie ma -163 znajomych, a zdjęć -2. Półpauzy, myślniki, minusy do poprawy na dwukropek, i lekka zmiana koloru tła, bądź czcionki tak żeby była bardziej widoczna.

Generalnie wprowadzone zmiany oceniam na duży plus. Fajnie, że n-k się rozwija i nie stoi w miejscu, ciekawie byłoby jeszcze połączenie n-k z jakąś platformą blogową, wtedy być może ruch generowany przez internautów, a tym samym wpływy z reklam byłby jeszcze większy.

Tagi:
przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst