REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Najciekawsze e-booki ostatnich tygodni. Sprawdź, co warto przeczytać

W ostatnim czasie pojawiło się parę interesujących nowości e-bookowych. Zadowoleni będą ci, którzy lubią historie oparte na faktach, miłośnicy sensacji i kryminału, a także science-fiction i political fiction. Przed wami dziesięć pozycji książkowych, po które warto sięgnąć i mieć w swojej biblioteczce. Zaczynamy.

26.01.2016
16:32
co warto przeczytać
REKLAMA
REKLAMA

Robert Galbraith, "Żniwa zła. Cormoran Strike prowadzi śledztwo"

zniwa-zla class="wp-image-58430"

Trzeci tom cyklu poświęconego Cormoranowi Strike'owi, prywatnemu detektywowi. Tym razem Strike musi rozwikłać sprawę, która dotyka bliską mu osobę, jego współpracowniczkę, Robin Ellacott. Ellacott dostaje pewnego dnia tajemniczą przesyłkę, w której znajduje... kawałek damskiej nogi. Główny bohater musi się spieszyć, bo wkrótce nadciągają kolejne niebezpieczeństwa. Czy i tym razem uda mu się dojść do prawdy? Książki Roberta Galbraitha, czyli tak naprawdę Joanne K. Rowling, która postanowiła przed laty pisać pod męskim pseudonimem, zyskały grono fanów i doczekały się pozytywnych recenzji. Przed przeczytaniem "Żniw zła" warto też zajrzeć do dwóch poprzednich części serii, "Wołania kukułki" i "Jedwabnika". Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by od razu chwycić za nowość. W każdym tomie Strike zajmuje się inną sprawą i choć poszczególne powieści łączy jego życie prywatne, nieznajomość pewnych faktów nie niszczy przyjemności z lektury.

//

Remigiusz Mróz, "Przewieszenie"

przewieszenie-remigiusz-mroz class="wp-image-59000"

Najnowsza powieść Remigiusza Mroza, autora takich książek jak "Wieża milczenia", "Kasacja" czy "Zaginięcie". Książki Mroza łączą w sobie elementy powieści historycznej, kryminału i sensacji. Vincent V. Severski, autor trylogii, na którą składają się powieści "Nielegalni", "Niewierni", "Nieśmiertelni" przyrównał "Przewieszenie" do prawdziwego rollercoastera, w którym seria brutalnych morderstw zwieńczona jest zaskakującym zakończeniem. W nowej książce młodego pisarza po raz kolejny spotykamy komisarza Wiktora Forsta. To druga z kolei po "Ekspozycji" powieść z jego udziałem. Rzecz dzieje się na Podhalu, gdzie grasuje niezidentyfikowany morderca. To właśnie Forst ma rozwikłać sprawę serii tajemniczych zabójstw, które mają związek z przeszłością. Komisarz szybko zdaje sobie sprawę, że to dochodzenie jest powiązane ze sprawą, nad która pracował z Olgą Szrebską. Zaczyna tropić mordercę, a ten wydaje się celowo zostawiać pewne ślady...

//

Antony Beevor, "Ardeny 1944. Ostatnia szansa Hitlera"

ardeny-antony-beevor class="wp-image-59002"

Antony Beevor jest brytyjskim historykiem i oficerem w spoczynku. Na swoim koncie ma wiele książek historycznych, część z nich poświęcona jest II wojnie światowej. "Ardeny 1944. Ostatnia szansa Hitlera" to ostatnia z napisanych przez niego publikacji. Poświęcona jest bitwie mającej miejsce w Ardenach, która wydarzyła się na przełomie 1944 i 1945 roku. Ofensywa w Ardenach była ostatnią dużą operacją wojskową przeprowadzoną przez Niemców na zachodnim froncie. Atak wojsk niemieckich ostatecznie został powstrzymany. Beevor opisuje tło historyczne zaistniałej sytuacji, mówi o tym, co doprowadziło do tych działań, jakie były ich skutki. Książka brytyjskiego historyka bez dwóch zdań będzie gratką dla wszystkich pasjonatów nauki o przeszłości i tych, którzy interesują się tematyką II wojny światowej.

//

Przemysław Semczuk, "Wampir z Zagłębia"

przemyslaw-semczuk-wampir-z-zaglebia class="wp-image-59004"

Katarzyna Bonda, królowa polskiego kryminału i autorka takich powieści jak "Pochłaniacz" i "Okularnik" o książce Przemysława Semczuka powiedziała: "Bezlitośnie, rzetelnie, z chirurgiczną precyzją. Dziennikarska sekcja zwłok najsłynniejszego przestępcy PRL-u. Bez tej książki nic nie wiecie o sprawie Marchwickiego". W "Wampirze z Zagłębia" Semczuk rozprawia się z legendą słynnego mordercy kobiet. Autor dociera do świadków związanych ze sprawą Zdzisława Marchwickiego i szuka odpowiedzi na pytanie, czy to Marchwicki był tym, który powinien odpowiedzieć za liczne zbrodnie. Semczuk przygląda się tłu społecznemu i historycznemu tamtych czasów, docierając do nieznanych dotychczas dokumentów IPN. To lektura, dzięki której poznacie prawdę o procesie z przeszłości i szczegóły sprawy, jaką kilkadziesiąt lat temu żyła cała Polska.

//

Janusz Majewski, "Czarny mercedes"

janusz-majewski-czarny-mercedes class="wp-image-59006"

Janusz Majewski, dramatopisarz i reżyser wielu filmów kryminalnych, takich jak "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię", napisał książkę, kryminał, oczywiście. Akcja "Czarnego mercedesa" rozgrywa się w 1939 roku, kiedy wybucha wojna. Głównym bohaterem powieści jest mecenas Karol Holzer, z pochodzenia Saksończyk. Holzer zajmuje się sprawami notarialnymi, z których utrzymuje getto. Pewnego dnia odwiedza go była studentka, która jest Żydówką. Mężczyzna chce jej pomóc, dając jej dokumenty własnej żony. Niestety, jego współmałżonka Aneta, zostaje zamordowana. Juliusz Machulski o książce Majewskiego powiedział: "To, że Janusz Majewski umie kręcić świetne kryminalne filmy, wiedziałem od zawsze. Teraz okazało się, że umie także pisać świetne kryminalne powieści. «Czarny mercedes» to książka, która aż się prosi, by przeniósł ją na ekran jakiś zdolny reżyser. Na przykład, Janusz Majewski".

//

Marc Elsberg, "Zero"

marc-elsberg-zero class="wp-image-59009"

Pamiętacie powieść "Blackout"? To właśnie Marc Elsberg jest jej autorem. Teraz napisał drugą książkę, w której tym razem porusza temat sieci i jej niebezpieczeństw. Cynthia Bonsanth prowadzi śledztwo dziennikarskie w sprawie zastrzelenia jednego chłopaka. Trop prowadzi do platformy internetowej Freemee, która obiecuje swoim użytkownikom lepsze życie. W miarę prowadzenia prywatnego dochodzenia na Cynthię czyhają niebezpieczeństwa. Przed potęgą Freemee dziennikarkę ostrzega tajemniczy użytkownik strony o pseudonimie Zero. Czy Bonsanth też stanie się ofiarą? Czy możliwa jest ucieczka z sieci? I gdzie w tym wszystkim jest prawda? Marc Elsberg ponownie napisał thriller, który emocjonuje czytelników.

//

Jürgen Thorwald, "Ginekolodzy"

ginekolodzy-thorwald class="wp-image-59012"

Jürgen Thorwald to autor licznych książek dotyczących historii medycyny czy kryminalistyki. Tym razem na warsztat wziął ginekologów, którzy na przestrzeni wieków ulegli całkowitej przemianie. Thorwald opisuje "rzeźników" i ich drastyczne metody oraz operacje chirurgiczne, które nierzadko doprowadzały do śmierci pacjentki, a lekarzom zapewniały sławę. Pisze też o tym, jak traktowano tych ginekologów, którzy chcieli kobietom oszczędzić bólu. Autor przedstawia w swojej książce tych, dzięki którym w medycynie kobiecej zaszły pozytywne zmiany i dzięki którym dziś mamy dostępny tak szeroki wybór środków antykoncepcyjnych. To lektura, która zapewnia nam podróż po gabinetach lekarskich na przestrzeni czasu. Dla Thorwalda nie istnieje tabu i o wielu "zakazanych" rzeczach pisze wprost, odkrywając nierzadko przed czytelnikami pilnie strzeżone niegdyś tajemnice.

//

Dariusz Koźlenko, "Sami swoi. Za kulisami komedii wszech czasów"

sami-swoi class="wp-image-59014"

Książka Dariusza Koźlenko to publikacja, która powstała na podstawie rozmów z Sylwestrem Chęcińskim, reżyserem filmu "Sami swoi", Andrzejem Mularczykiem, scenarzystą produkcji, Andrzejem Ramlauem, operatorem kamery, kostiumologami i ze scenografem oraz aktorami filmu, Jerzym Janeczkiem i Iloną Kuśmierską. Czytelnicy dostają opowieść o tym, jak wyglądała praca przy "Samych swoich", jak układały się kontakty głównych aktorów, występujących w filmie oraz co przyczyniło się do sukcesu tego widowiska, które w 1967 roku miało swoją premierę. Dla fanów interesujące będą na pewno anegdoty z planu filmowego oraz różne ciekawostki, związane z powstawaniem produkcji. To ciekawa lektura o polskiej komedii wszech czasów, która już dawno zasłużyła na miano kultowej.

//

Gavin Extence, "Lustrzany świat Melody Black"

gavin-extence class="wp-image-59016"

Najnowsza powieść Gavina Extence'a, autora głośnego debiutu porównywanego do "Buszującego w zbożu", "Wszechświat kontra Alex Woods". Brytyjski humor jest niewątpliwą zaletą twórczości Extence'a, a także jego błyskotliwe spostrzeżenia. Autor zabiera nas ze sobą w wir wydarzeń, których początkiem jest... znalezienie zwłok. Pewnego dnia Abby wchodzi do domu naprzeciwko i znajduje tam ciało swojego sąsiada. Oprócz tego poznaje też tajemniczą Melody Black. Gdyby nie ona prawdopodobnie wszystko potoczyłoby się inaczej. To spotkanie sprawi, że życie Abby odwróci się do góry nogami, ale żeby wiedzieć, co się zdarzy, musicie sięgnąć po powieść Gavina Extence'a, "Lustrzany świat Melody Black".

//

Philip Roth, "Spisek przeciwko Ameryce"

spisek-przeciwko-ameryce-philip-roth class="wp-image-59017"

"Spisek przeciwko Ameryce" to książka z gatunku political fiction autorstwa Philipa Rotha. Roth prezentuje czytelnikom alternatywną rzeczywistość. Oto w 1940 roku, w cieniu trwającej II wojny światowej, w Stanach Zjednoczonych wybory prezydenckie wygrywa Charles A. Lindbergh, a nie Franklin Delano Roosevelt. Lindbergh, lotnik i zwolennik izolacjonizmu, zawiązuje przyjacielskie stosunki z Adolfem Hitlerem. Wkrótce w Stanach Zjednoczonych zostają wcielone w życie pomysły godne samego Hitlera, zwłaszcza te dotyczące kwestii Żydów. Narratorem powieści jest chłopiec, dorastający w Newark, który staje w obliczu tragedii - dziecko obawia się utraty miejsca zamieszkania, a także własnej rodziny.

REKLAMA

//

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA