10 proc. czynszu, ale tylko dla najemców lokali w galeriach. Nowa „Tarcza Antykryzysowa”

Obniżenie o 90 proc. czynszu w lokalu, który znajduje się w obiekcie handlowym o powierzchni powyżej 2 tys. m kw., przewiduje nowa wersja koronawirusowej specustawy. Nowa propozycja rządu oznacza, że ustawowa obniżka czynszu obejmie wielkie zagraniczne sieciówki działające w galeriach handlowych, ale polskie rodzinne sklepy, punkty usługowe czy knajpy poza galeriami, które bardzo ucierpiały w czasie kwarantanny, muszą radzić sobie same.

Fot. JB/Bizblog.pl

W sobotę wieczorem do konsultacji trafił poprawiony projekt specustawy nazwanej przez premiera Mateusza Morawieckiego. Tekst oryginalnego dokumentu w niedzielę rano w sieci udostępnił „Puls Biznesu”.

Bizblog.pl poleca

Oprócz zapowiedzianego w sobotę przez prezydenta umorzenia składek ZUS dla mikrofirm pojawiły się inne zapisy. Bardzo kontrowersyjną propozycją jest ustawowe obniżenie czynszu za lokal użytkowy dla tych firm, których działalność została zakazana lub ograniczona przez rząd przepisami o walce z pandemią koronawirusa.

Działasz poza galerią? Dogaduj się z właścicielem lokalu

Czynsz zostanie obniżony za ten okres aż o 90 proc., ale – uwaga – dotyczy to wyłącznie lokali, które znajdują się w obiektach handlowych o powierzchni powyżej 2000 m kw. W praktyce dotyczy to galerii handlowych. O lokalach, które nie są częścią dużego obiektu handlowego, ustawa nie mówi nic.

Warto wczytać się w brzmienie artykułu 15ze specustawy, by upewnić się, że nie znalazły się żadne inne warunki czy ograniczenia ustawowego obniżenia czynszów. Nieważne, jaką powierzchnię ma dany lokal i kto jest jego najemcą – zwolnienie z 90 proc. kwoty czynszu obejmie wszystkich, którzy wynajmują lokal w obiekcie, który jest w obiekcie powyżej 2000 m kw.

Ustawa nie mówi nic o lokalach wolnostojących lub takich, które są częścią budynków mieszkalnych. To właśnie w takich lokalach działalność prowadzi ogromna większość polskich firm gastronomicznych, które na mocy ustawy musiały ograniczyć się do sprzedaży na wynos. Ponieważ miasta i miasteczka i tak są wyludnione, w praktyce utrzymanie działalności jest zupełnie nieopłacalne. Podobnie sytuacja wygląda z usługami i handlem.

Prezent dla sieciówek

To oznacza, że z ustawowego dobrodziejstwa skorzystają nawet największe zagraniczne sieciówki, które prowadzą działalność w galeriach handlowych. „Za burtą” pozostają za to tysiące firm, które prowadzą działalność w lokalach znajdujących się poza galeriami handlowymi.

Może to jednak nie wszystkie zapisy ustawy, które odnoszą się do lokali użytkowych czy wysokości czynszów? Oczywiście są, ale rozstrzyga się w nich inne kwestie. Na przykład mowa jest o tym, że kończące się w tym okresie umowy zostaną na mocy ustawy warunkowo przedłużone do 30 czerwca na dotychczasowych warunkach. Nie można też do 30 czerwca wypowiadać umów najmu.

Dlaczego warunkowo? Bo dotychczasowa umowa musi być dłuższa niż na pół roku, a do tego najemca nie może mieć zaległości w regulowaniu czynszu czy innych opłat związanych z użytkowaniem lokalu.

Przedłużenia umowy nie będzie oczywiście też w sytuacji, gdy najemca nie zastosował się do zakazu prowadzenia działalności na podstawie rozporządzeń o stanie epidemii czy o stanie zagrożenia epidemicznego.

Jakie znowu 212 mld zł? Wartość rządowej tarczy antykryzysowej to kreatywna księgowość