Teraz osoby na wózkach, albo z jedną ręką będą mogły grać w VR
Ruchy graczy są przenoszone do rzeczywistości wirtualnej za pomocą dwóch pałeczek trzymanych w rękach. Ale jak nimi sterować posiadając tylko jedną rękę? Albo jak poruszać się w tym świecie, kiedy nie możemy ruszać nogami?
Gry komputerowe mogą być odskocznią dla wielu niepełnosprawnych osób, gdzie nie ograniczają ich kontuzje, czy choroby. W końcu na boisku FIFY-y te same ewolucje z piłką może wykonywać zawodowy piłkarz, jak i osoba na wózku.
Kolejną szansą dla niepełnosprawnych na porzucenie ograniczeń ciała mogłaby być wirtualna rzeczywistość. Niestety tak nie jest.
Rozwiązanie umożliwiające grę w VR osobom z niewładnymi nogami, lub osobom z jedną ręką!
Jak to działa w praktyce możecie zobaczyć na poniższym wideo:
W przypadku osób z niewładnymi nogami gracze poruszają się po przestrzeni przez wciśnięcie klawisza System na jednym kontrolerze. Wówczas drugi kontroler odpowiada za obrót i poruszanie się w świecie gry.
W przypadku gry jedną ręką rozwiązanie funkcjonuje nieco inaczej. Najpierw należy sklonować jedyny kontroler, który od teraz będzie śledził ruch głowy. To, gdzie spojrzymy, będzie określało jego miejsce w rzeczywistości. Drugi kontroler będzie poruszany ręką zupełnie niezależnie.
Na wideo można zobaczyć granie w ten sposób w Serious Sama, choć działanie sterownika można konfigurować zależnie od potrzeb:
Jak rozwiązano obłożenie przycisków, np. spustu w strzelankach?
Aby skorzystać z jego rozwiązania należy zainstalować sterowniki WalkinVR i skonfigurować klawiszologię zależnie od potrzeb.
Kiedy zobaczymy finalne rozwiązanie?
Szczerze dopinguję Walkin VR i mam nadzieję, że ich oprogramowanie jak najbardziej pomoże niepełnosprawnym. Tworząc nowe rozwiązania powinniśmy bowiem pamiętać o wszystkich potencjalnychjej odbiorcach i nie powiększać grupy ludzi wykluczonych z jej korzystania. VR zwłaszcza dla niepełnosprawnych może stanowić drzwi do zupełni innego wymiaru i pełnić narzędzie terapeutacyjne.